1955 – 2005

50 let  libereckého juda … Jak to všechno začalo…

Jiu jitsu,později Kanovo Jiu- jitsu a nakonec správně JUDO začalo v naší zemi zapouštět kořínky již od prvních pokusů prof Dr Františka Smotlachy,jinak guru českých mykologů,  a to v letech 1907-1910.Zájem postupně vzrůstal,od zahájení výcviku při vysokoškolském sportu v Praze r. 1919 postupně sílil až po vznik prvních oddílů v Praze a v Brně. Zde už se přechází od tajemného bojového umění ke sportovní podobě a výsledkem bylo 3. místo našeho družstva na mistrovství Evropy v r. 1934. V r. 1935 byl založen československý svaz Jiu Jitsu. Po přestávce, způsobené válkou, počet příznivců tohoto sportu dále rostl , až v r. 1953 jsme převzali pravidla Evropské unie judo a zahájilo činnost reprezentační družstvo …

… a jak Liberci…

…První kontakt se odehrál v podobě veřejného vystoupení předních a dodnes nezapomenutelných judistů A.A. Lebedy a prof. Jiřího Mašína u příležitosti Letních slavností v létě 1952 v přírodním divadle v Lidových sadech.

Při vzpomínkách na toto vystoupení A. A. Lebeda rád líčil, jak oba museli krom demonstrací i komentovat, takže poté co mu bylo např. nasazeno škrcení, musel jít k mikrofonu a tuto skutečnost publiku oznámit.

V r. 1953 cvičí základy juda několik nadšenců ve Svazarmu. Ve školním roce 1954/ 1955 pak byl založen oddíl judo v TJ Slavia vysoké školy Liberec pod vedením Miloše Hanáka a za vlídného administrativního vedení Emila Pučelíka, asistenta katedry tělesné výchovy. Zakládajícími členy byli Miloš Hanák, Miloš Kašpar,Jaro-
slav Odehnal, Jiří Nohejl, korejský student Li Čchon Rim a Jindra Hanzelka.

V r. 1955 byl založen Krajský svaz juda . V něm kromě libereckého oddílu byl i oddíl Liaz Jablonec, vedený Václavem Vrkočem. Toto datum považujeme za vlastní začátek
historie juda v Liberci.

… A jak to bylo dál…

1955 Liberečtí judisté se měli čile k světu. V trojutkání s TJ Jičín a Liazem Jablonec a později též v utkání se Škodou Plzeň, kteréžto události se odehrály na podzim 1955 v liberecké sokolovně, sice podlehli, ale obě tato veřejná utkání přispěla k propagaci juda v Liberci a měla za následek příliv nových členů.

1956 Významnou událostí byla pozvánka do letní školy juda v Hradci Králové v létě 1956. Tuto školu vedl trenér a dnes legenda českého juda Vladimír Lorenz, jehož všichni známe pod přezdívkou Kazik. Naši cvičenci Hanák,Kašpar, Li EchemRim, Vodehnal a jablonečtí Vrkoč a Blažek zde přišli do kontaktu s člověkem, který toho věděl a i dodnes asi ví o podstatě juda nejvíc a tento impuls si s sebou nesli v celé další kariéře. Soustředění se opakovalo v říjnu 1957 v Liberci. V tomto období se dostavily i pěkné úspěchy, z nichž zmiňujeme zejména 3. místo na VC Prahy družstev v r. 1956

1957 V r. 1957 odchází Miloš Hanák z Liberce a trenérem oddílu se stává Miloš Kašpar,. Tento odchází v roce 1958 na vojnu a trenérské role se ujímá Honza Syrovátko. Oddíl v této době má asi 20 členů a působí v tělocvičně na Vysoké škole strojní a textilní.

1958 Přicházejí noví borci dostavují se další úspěchy. Po vítězství na Krajských přeborech družstev získává Liberec 3. místo v kvalifikaci o postup do 2. ligy. Dobrým výsledkem je i 4. místo na přeboru ČSR družstev .

1960 V r. 1960 přebírá trenérskou funkci opět Miloš Kašpar, rozšiřuje se členská základna a vzniká oddíl judo v rámci fakultativního sportu při VŠST. Tento oddíl vede Radko Kovář.

1962-1963 Oddíl působí ve spartánských podmínkách v malé tělocvičně Průmyslové školy strojní a elektrotechnické.

1963-1964 Oddíl přechází do TJ Sokol Vesec.

1965 Oddíl využil možnosti přenést svou činnost do nově rekonstruované tělocvičny TJ Sokol Rochlice. V této jednotě, fungující dnes pod jménem TJ Rochlice, je judo domovem dodnes. V tomto roce je Liberec převeden do soutěžní oblasti Východočeského kraje, kde setrval do r. 1970.

1970-1971 Oddíl působil po dobu 1 roku ve 2. lize družstev mužů.

1972 Vedení oddílu se ujímá František Brožek. Jeden z trenérů oddílu , Jindra Perlák,zakládá oddíl karate, k němuž přestoupí část závodníků.Tento oddíl se posléze osamostatnil.Vznikl tak zárodek budoucích prosperujících oddílů karate v Liberci.

1978 Lubomír Šindelář získává 3. místo na přeboru ČR i na přeboru ČSSR

1979 Na přeboru ČSR získává v kategorii dorostenců 3. místo Jiří Brožek a v kategorii mužů 2.místo Jiří Fiala, v ženách pak 2. místo Anna Breuerová.

1980 Na mistrovství ČSR mužů získává stříbro Jindřich Urban, 3. místo Lubomír Šindelář a 5. místo na přeboru ČSSR zase Lubomír Šindelář.

1981 Přebor ČSR i ČSSR juniorů – 1. místo obsazuje Jiří Brožek – zařazen do reprezentace, na turnaji Družby v Ulánbátaru získává 3. místo,3. místa na přeborech ČR a ČSSR získává L. Šindelář.

1983 ČSR a ČSSR muži 5. místo Jiří Brožek,ČSR junioři 5.misto Jiří Brožek a Milan Kott, ČSR a ČSSR dorostenci 3. místo Michal Kott, ČSR žáci 3.místo Michal Kott. …Stručná historie posledních 20 let V TJ Sokol Rochlice se začátkem 80.let ze začal projevovat úbytek členů oddílu. V celém českém judu se těžiště činnosti přesouvá do mládežnických kategorií. Zahajuje činnost tandem trenérů Šťastný a Ing. Vojtěch, kteří přišli s novou koncepcí činnosti oddílu,nadále pokračuje s přípravkou Milan Vágner..Tato koncepce spočívala v maximálním rozvoji žákovského juda,nikoli tedy výběr talentů, ale co nejširší základna dětí,přičemž hlavní cíl je jejich výchova, maximálně přispět k jejich fyzickému a duševnímu vývoji.Počet členů oddílu dosáhl až 180. Zároveň se však projevoval úbytek zájmu dospělých o cvičení.

1984 ČSR muži 3.místo Jiří Brožek,ČSSR muži 5. místo Jiří Brožek. Miloš Kašpar zakládá oddíl juda při Slávia ODPM,jako trenéři působí P. Štibinger, Ing.Zižka a J. Podzimek. Oddíl je rovněž zaměřen na práci s dětmi.

1986 Předsedou oddílu judo Sokol Rochlice se po Františku Brožkovi stává Ing. Zdeněk Vojtěch. Tuto práci vykonává dodnes.

1987-1990 Slávia ODPM pořádá výcvikové tábory jednou v Janovicích a třikrát v Markvarticích u České Kamenice, svými cvičenci i trenéry se účastní i Sokol Rochlice.

1987 Založen Okresní svaz juda, zahrnuje oddíly Sokol Rochlice , Slavia ODPM,Okiro Mníšek, Chrastava a Zen Judo Hrádek n/N.

1990 Roman Štěpánek ze Sokola Rochlice se stává přeborníkem republiky v kategorii starších žáků. TJ Sokol Rochlice mění název na TJ Rochlice.

1992 Odchovanci oddílu Sokol Rochlice Brejla, Štěpánek, Pavel a Karel Honsejkové ,Tomáš Marek, Jan Šťastný úspěšně hostují v doroste -necké lize.

1993 Martin Masák (TJ Rochlice) se stává mistrem republiky v mladších žácích.

1994 oddíl judo Slavie ODM přechází do právní subjektivity s názvem TJ Judo Club Sakura Liberec, nadále v něm působí Miloš Kašpar, Ing. Pavel Žižka a Petr Žižka. Martin Masák získává republikový titul v kat. st. žáků.

1995 Martin Masák se stává mistrem republiky kat. st. žáků TJ Rochlice pořádá první soustředění v Proseči pod Ještědem, které se od té doby koná každý rok

1996 Vedle TJ Rochlice vzniká nový klub – JudoClub Liberec. Prezidentem klubu je Ing.Jiří Urban, trenérem Jaromír Šťastný. Oba kluby mají shodnou koncepci práce a těsně spolupracují. Počátek spolupráce se sponzorem- firmou SYNER . Do JC Sakura Liberec přecházejí jako trenéři Ing. Jan Hájek, František Brožek a Jiří Brožek. Titul mistra republiky v kategorii starších žáků získává Jan Brynda.

1997 TJ Rochlice a JC Liberec navazují spolupráci s oddílem SI Hoogland v partnerském holandském městě Amersfoortu. Od této doby se každý rok vzájemně navštěvují. Pro liberecké judisty je holandský styl práce oddílu v mnohém inspirující. Zejména jeich žákovské soutěže pro 750 účastníků v jeden den a na 10 tatami je pro nás cosi nepředstavitelného a tím cennější jsou některé dobré výsledky našich závodníků. Mistrovské republikové tituly získávají Masák v kategorii dorostenců a Brynda v kat. st. žáků. Dobře si vedli i na MT v Amersfoortu, kde získali Masák 1. a Brynda 2. Místo

1999 Umístění libereckých závodníků na MR: 3. Masák v mužích i v juniorech,Brynda 2. v juniorech a 3. v dorostencích. Dále Masák obsadil 7. Místo na MT EYOD v portugalském Portu. NA MT v Amersfoortu obsadili 1. místa Masák, Brynda a Stieber, 2. místo Mydlář.

2000 Umístění libereckých závodníků ve významných soutěžích: MR junioři 2. Brynda, MR dorostenci 1. Brynda,MR dorostenky 5. Machálková , MR žákyně st. 3. Vokurková , MR žáci ml 1.Vacík Vít, 2. Mládek a Kopecký,. Křeček a Novák Patrik,MR ml žákyně Čeloudová, 5.Čechlovská, GP ČR (4-kolová soutěž) dorostu 1. Jan Brynda,MT Weiden dorost 3. Brynda,MT Rohrbach dorost 3. Brynda,MT Belfort 2. Brynda,MT Russelsheim 2. Brynda. Na základě výsledků r. 2000 získává TJ Rochlice statut CPM pro r. 2001.

2001 Umístění Libereckých závodníků : MR junioři 1. Brynda,MR žákyně st. 3. Klareová.MR žáci ml.1. Stieber,2. Kytýr,3. Vacík Vít, MR žákyně ml.1. Čechlovská, Čeloudová.

2002 Další dobrý rok pro liberecké judo.MR muži 3. Masák,MR junioři 1. Brynda,MR dorostenky 3.Vokurková, MR žáci st. 1. Mládek, 5. Kopecký,MR žákyně st.1.Čechlovská,Čeloudová, 3. Klareová,5. Pešková.MR družstev žákyně st. 1. místo JC Liberec,MR žáci ml.3. Stieber,MR žákyně ml. 5. Surá a Kordíková. JC Liberec získává statut CPM pro r. 2003.

2003 MR družstev dorostenek 3. místo JC Sakura Liberec, v jednotlivcích. MR dorostenky 1. Čechlovská, MR žáci st.3.Choc Matěj,VacíkVít a Kytýr, MR žákyně st. 1. Čechovská a Čeloudová5. Kerlehová, MR žáci ml. 3. Pokorný,, MR žákyně ml. 5. Kordíková.

2004 MR muži 2. Brožek, 5. Masák, MR dorostenci 5. Kott Robin, Vacík Vít, MR dorostenky 1.Čeloudová, 3. Čechlovská,MR žáci st. 3. Stieber a Binhak Matěj, 5. Pokorný , MR žákyně st. 1. Koubková Eva,3. Kordíková,MR žákyně ml. 5. Vrabcová. Družstvo dorostenců se kvalifikovalo do dorostenecké ligy.

2005 Družstvo mužů JC Liberec zvítězilo v 3-kolové soutěži družstev krajů hradeckého pardubického a libereckého.V konkurenci 11 družstev se tak kvalifikovalo do bojů o postup do 1.ligy.V kvalifikačním turnaji pak obsadilo 1. místo a po 35 letech tak budeme v Liberci mít 1. ligu. Dorostenecké družstvo obhájilo svou příslušnost k dorostenecké lize. MR junioři 5. Jan Vacík, MR juniorky 1.Čeloudová, 3. Čechlovská, MR dorostenci 3. Stieber, MR dorostenky 1. Čeloudová, 2. Čechovská, MR st. žáků: 3.Červinka , 5.Pokorný.

… nechali stopu …

závodníci:

Miloš Hanák .Miloš Kašpar.Li Čchon Rim.
Jaroslav Odehnal.Jindra Hanzelka.Jiří Nohejl.František Brožek.
Zdenka Tomášková.Ingrid Lenzová. Jirka Klajl.
Zdeněk Kupec.Míra Podzimek.Jindra Perlák.Josef Marek.
Miloš Mísař.František Louda.Vlastimil Cinert. Josef Mísař.
Ing. Ivan Vojtěch.Marta Krausová.Petr Šída. Josef Šída.
Klaus Wágner.Václav Kadlec.Ing. Mirek Plaček.Jan Malík
Zdeněk Kraus.Petr Souček.Jiří Křivánek.
Ing Pavel Žižka.Prof. Ing. Radko Kovář.
Ing. Jan Maršálek.Jan Vít.Josef Luňák.Karel Rudolf. Václav Vytlačil.
Jan Bastlík.Jindřich Paldus.Jan Bartoň.Lumír Masopust.
Franta Pleštil.Anna Breuerová.Ladislav Kohout.
MUDr.Jan Havlík.Ing. Ondřej Musil.Tomáš Ježek.Jindřich Urban.
Milan Vágner. Jaromír Šťastný.Petr Štibinger. Jiří Fiala.
Ing. Lubomír Šindelář.MUDr. Aleš Sedlák.Jiří Brožek. Ing. Dalibor Sedlák.
Karel Bernard.Jana Třešňáková.Láďa Prokeš.
.Jaroslav Líska.Ing. Milan Dvořák.Milan Hložek.
Zdeněk Legr.František Zavřel.Ing. Zbyněk Novotný.
Ing. Jaroslav Štoček.Petr Murka.Jaroslav Kytýr.Petr Janeček.
Richard Dušátko.Jiří Vinš.Milan Kott. Michal Kott.
Martin Plzeňský.Miloš Brejla.PetrZižka.Karel Honsejk. Pavel Honsejk.
Roman Štěpánek.Tomáš Marek. Martin Chábera.Martin Masák.
Jan Brynda.Pavel Starý.Lenka Čechlovská.Petra Čeloudová
Tomáš Hudec.Lukáš Mládek.Pavel Kytýr.Vít Vacík.Matouš Stieber

Trenéři:

Miloš Hanák III.K
Jan Syrovátko III.K
Miloslav Kašpar III.D TR2
František Brožek III.D TR2 ÚR
Jindřich Perlák I.D TR3
Tomáš Ježek I.D TR3 Milan Vágner II.D TR2
Ing. Pavel Žižka II.D TR2
Petr Žižka I.K TR3
Prof. Ing. Radko Kovář I.D TR3
Jiří Fiala I.D TR3
Ing. Zdeněk Vojtěch II.D TR2
Jaromír Šťastný III.D TR2 R II.
Jaromír Podzimek I.K
Petr Štibinger I.D TR3 ÚR
Karel Bernard I.D TR3
Ladislav Kohout I.K TR3
Ing. Jan Hájek II.D TR2
Jiří Brožek II.D TR2

Předsedové oddílů:

Miloš Hanák 1954-1957 Slavia VŠ
Jan Syrovátko 1957-1972 Slavia VŠ
Miloš Kašpar 1960-1972 Slavia VŠ,Sokol Vesec, Sokol Rochlice
František Brožek 1972-1286 Sokol Rochlice
Ing. Zdeněk Vojtěch 1986- Sokol Rochlice, TJ Rochlice
Jaromír Šťastný 1996 Judoclub Liberec
Ing. Jan Hájek 1995-2004 Judoclub Sakura Liberec
Petr Žižka 2004- Judoclub Sakura Liberec

Funkcionáři, spolupracovníci:

Emil Pučelík patron oddílu jeho vzniku u Slávie VŠ v r. 1954
Vladislav Kott zasloužilý spolupracující rodič a dlouholetý spolupracovník při řešení technických a organizačních problémů oddílu.